Instagram

Dizi izlemenin zararlari

       Son birkaç yıldır ülkemizde dizilerin popülaritesi hızla yükseldi. Diziler ülkemizi o kadar benimsendiki sanki dizilerdeki olaylar gerçek, gerçeklerde diziymiş gibi bahsedilir oldu. Bugünlerde yine tüm medya yazılı ve görsel basın, magazinel şekilde yeni dönem dizilerden ve oyuncularından bahsediyor, yeni sezonda kim nerede, fatmagüle kim saldırıcak, ürrem kimin başına çorap örecek, zülüman kimle aşk yaşayacak, behlül hangi akrabasına salça olacak vsvs. Amerikalı tabiri ile bir sürü ''bullshit''.

Bu düşük kaliteli dizilerde işleyenen konular ise hep aynı: daha çok reyting için ve izlenme için,  ihanet, zorbalık, ağalık, fakirlik - zenginlik, yalan, tecavüz, çarpık ilişkiler, intikam, vs. Tabi gerçekten istinai bir kaç kaliteli dizide var, örneğin '' leyla ile mecnun '' gibi. Güldürürken düşündüren türden diziler. Gülmek için dizi izlemeli sadece. Yine mesela yabancı dizilerden '' the big bang theory''.

Öyleki bu diziler ülkemizde yapımcılarına iyi kazandırınca,  artık komşu ülkelerdeki programcılarında ilgisini çekti, şimdi bu dizleri çevre ülkelere pazarlıyorlar. Bence dizi izlemenin hiç bir yararı olmadığı gibi bir çok da zararlı yönleri var . Bu beyin köreltici diziler, insanları sürekli tv başına oturmaya, hareketsizliğe, dolaylı yoldan sağlıkların bozulmasına, tv başına yemekten kilo almaya, dizilerdeki gizli ve açık reklamlar ile pazarlanan aksesuar, vb gereksiz ürünleri almak için gereksiz para harcamaya, hayal gücünü engelleme gibi etkilere neden oluyor. Belkide  uzun vadeli zararlarını ileriki yıllarda bilimsel bir araştırma yalırsa, göreceğiz. Dizilerin kölesi olup, zamanınızı öldürmeyin, yerine kendinize ve  sevdiklerinize zaman ayırın, pişman olmayacaksınız.

0 yorum: