Instagram

zor sifre secimi

Zor bir sifre nasil secilir?

Şifre seçimi siber alemde oldukça önemli güvenlik kriterlerinden. Bir diger büyük tehlikede phising denilen kullanıcının aldatılması ile kişisel bilgileri ve şifrelerinin izni dışında çalınması olayıdır. Bu durum ile karşılaştıgınızı düşünüyorsanız bir an once şifrenizi/şifrelerinizi , güvenlik sorunuzu ve adres bilgilerinizi degiştirmeniz büyük fayda sağlayacaktır. internet üzerinde üyeliklerde aboneliklerde nasıl şifre seçilir. Genel şifre hataları ve çözümleri şu şekildedir:

Problem -1 aynı şifrenin bütün servislerde/sitelerde kullanılması. Bugün artık onlarca farklı yerde farklı farklı şifreler kullanma önemi çok büyük. Farklı şifreleri kullanacagımız sistem için özenle ve dikkatle oluşturmak gelecekteki olası riskleri azaltır. Şöyleki her yerde aynı şifreyi kullanmak sonucunda adi bir yerdeki kötü niyetli kişiler tarafından şifrenin ögrenilmesi ve diger alanlarda tahmin edilerek basit bir şekilde bütün hesaplara erişilmesine yol açar.

Çözüm-1 Bu durumlar için farklı servislerde özellikle kişisel e-posta ve bankacılık gibi kritik öneme sahip yerlerde güçlü ve büyük küçük harflerden, rakamlardan oluşan şifreler kullanmak etkili bir çözüm olacaktır. Bu şifreleri unutmamak içinse kendinize özgü bir kodlama geliştirebilirsiniz.

Problem-2 Çok basit şifreler kullanılması ve özensizce şifre seçilmesi: yayın şifreler olarak adlandırabilecegimi bu şifreler klavye üzerinde özensizce ve sıralama tarzı seçilen : ‘şifre’, ‘qwerty’, ‘asdfgh’ yada ‘123456’ gibi şifreler olucaktır. Bunları rastgele deneyen bir korsan ilgili hesaba erişim hakkına sahip olabilir.

Çözüm-2 Bu sorunun çözümü için küçük/büyük harf karışımı, rakam ve karakter karışımı şifreler kullanabilirsiniz. Böyle bir sekiz karakterli şifre kullanmak istediginizde katrilyondan fazla permutasyon ortaya çıkarki tahmin edilmesi ister program ile olsun ister insane gücü ile imkansız denemesede çünkü bilgisayar biliminde imkansız diye bir şey yoktur çok çok daha zordur.

Problem-3 Kişisel bilgilere dayalı şifre seçimi: Bütün bilgilerimizi arkadaşlarımız ve yakın çevremiz ile paylaşıyoruz. Bu durumda evcil hayvanınızın ismi, tuttugunuz takım yada telefon numaralarınız birer sır olamaz bu yüzdende şifre olamazlar.

Çözüm-3 Tahmin edilmesi zor olan şifreler seçimi yapmak. Bilgisayar kişisel bilgileriniz ile ilişkili olmayacak şekilde harfleri, rakamları kullanarak şifrenizi belirleyin. Rastgele bir kelime seçin ve arasına biraz rakam katıştırın.

Problem-4 Şifrenizi güvenli olmayan bir yere not etmek. Bazen o kadar çok şifreyi ezberlemekte zorlananlar bunları bir yerlere not etmek zorunda kalabilirler.

Çözüm-4 Şifrelerinizi farklı sitelere, ortalıktaki ajandanıza yada masaüstünüze kaydetmeyin. İnsanlar bunları görebilir ve kötü amaçla kullanabilir. Yazmak zorunda kalırsanızda şifrelerim gibi göz önünde bir klasöre/dosyaya değil daha korumalı bir lokasyonda saklayabilirsiniz .

kaynak: gmailblog Türkçe tercüme sedat

0 yorum: