Instagram

twitter rehberi

Bedava bir hizmet olan Twitter evrenine girmek için önce “twitter.com” adresinden üye olmanız gerekiyor. Kaydolurken en verimli sonucu alabilmek için gerçek adınızı girin; aksi halde arkadaşlarınızın sizi bulması zorlaşır. Bir fotoğrafınızı yükleyin.
“Protect My Updates” (Güncellemelerimi korumaya al) kutusunu aktif hale getirirseniz, yetki vermediğiniz sürece insanlar “tweet” adı verilen mesajlarınızı okuyamaz. Ama Twitter’i eğlenceli yapan unsur, bu kutunun pasif olması yani tweet’lerinizin herkes tarafından okunabilmesi. Tabii sakın “Hafta sonu kapıyı açık bırakarak evden çıkıp gidiyorum” diye bir tweet yazmayın.
Artık bir Twitter hesabınız var. Arkadaşlarınıza kullanıcı adınızı söyleyin ya da Twitter sayfanızın linkini gönderin, böylece arkadaşlarınızı, hayran olduğunuz kişileri takibe başlayıp onların nerede, ne yaptıklarını öğrenebilir, istediklerinizin sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.
Twitter ağı bilgisayarınızın başında olmasanız bile sizin için çalışıyor. Yani kaydolduğunuzda cep telefonunuzu ve msn gibi anında mesajlaşma hesaplarınızı da sisteme entegre edebilirsiniz.

Mesajlar 140 karakteri geçemez
Twitter’daki mesajlara “Tweet” adı veriliyor. Bir tweet 140 karakterden daha uzun olamıyor; böylece her mesaj tek bir SMS olarak cep telefonlarına düşebiliyor. Doğru, 140 karakterle çok fazla şey anlatamazsınız ama Twitter cazibesinin bir parçasını da bu özelliğine borçlu.
Çok büyük “çete”lere de hizmet eden Twitter, yakın dostluk grupları için faydalı bir iletişim aracı. Arkadaşlarınız sizi takibine almışsa, siz de onları izliyorsanız çevrenizle kolayca iletişim kurabilirsiniz. Mesela Twitter’a “Cihangir’deki şu kafeye gidiyorum, hadi siz de gelin” diye yazmanız onları davet etmeniz için yeterli.

0 yorum: