Instagram

Nasrettin hoca ve fincancı katirlarını ürkütmek deyimi

Hoca, bir gece mezarlık kenarında yürüyerek evine doğru giderken, ayağı kayar ve boş bir mezara düşer. O zaman kendi kendine "Acaba burada biraz yatsam suâl melekleri bana da gelir mi?" diye düşünür ve gömleğini çıkararak yarı çıplak mezara uzanır. Bu sırada hayvanları çanak çömlek ve cam eşya ile yüklü katırcılar da mezarlığa doğru gelirler. Katırların boyunlarına asılı zincirlerin çıkardıkları sesler, hayvanların konuşmaları ve katırcıların bağrışmaları duyulur. Nasreddin Hoca, bütün bu gürültü ve seslerden hiçbir anlam çıkaramaz. Kendi kendine "Ne tâlihsiz bir zamanda buraya düştüm. Kıyâmet Günü gelmişe benziyor" der.

Dehşet ve korku içindeki Nasreddin Hoca hemen mezardan kaçmayı düşünür. Fakat tam mezardan çıkacağı sırada, fincancı katırları da Hoca'nın düştüğü mezarın önüne gelirler. Mezardan yarı çıplak bir mahlûkun çıktığını gören hayvanlar, paniğe kapılarak ve birbirlerine çarparak koşuşmaya başlarlar. O zaman da sırtlarındaki çanak, çömlek ve cam eşya yere düşerek paramparça olur.

Sinirlenen katırcılar, Hoca'yı yakalayarak kim olduğunu, geceleyin mezarlıkta ne aradığını sorarlar. Ne diyeceğini bilemeyen Hoca, öteki dünyadan geldiğini, bü dünyada olan biteni merak ettiğini söyleyince, katırcılar Hoca'yı iyice hırpalarlar.

Hoca, gece yarısı vücûdunun her tarafı ağrı ve sızı içinde evine geldiği zaman karısı niye geç kaldığını sorar. Öteki dünyâdan geldiğini söyleyince karısı:

- "Peki o dünyada neler olup bitiyor?" diye sorar.

Hoca "Hiçbir şey! Eğer fincancı katırlarını ürkütmezsen...
Bu deyim "topluluğun nüfuzlu kişilerini tenkit etmekten kaçınmak" anlamına gelmektedir

http://kelimelerinsoyagaci.com

1 yorum:

Recep Hilmi Tufan dedi ki...

Yazının sonuna link verdiğin için teşekkürler...