Instagram

10 adimda bilgisayar guvenligi

Son günlerde milyonlarca pc'i etkisi altına alan, virüs, worm saldırı haberlerinden sonra internet ortamında bilgisayarınızı temiz tutmanız ve gelebilicek risklerden uzaklaştırabilmeniz için aşagıdaki on temel adım riskinizi yüzde seksen azaltacaktır. Aşagıdaki adımlari dikkatle okuyup denemeniz sizin için çok yararlı olacaktır. İşte on temel adımda pc güvenligi

1) İnternette dikkatli sörf yapmak
Bilgisayara sızan virüslerin birçoğu internette sörf yaparken tık’lanan pop-up reklamlar veya linkler üzerinden geliyor. Bu yüzden güvenli olmayan sitelerde gezinti yaparken dikkatli olunması gerekiyor. Bu sitelerde opera gibi alternatif tarayıcılarla gezinin.

2) Kaynağı belirsiz e-postaları açmamak
Tanımadığınız kaynaktan gelen e-posta’ları açarken dikkatli olun. Reklam linklere bannerlara tıklamayın. Tıklarsanız reklam bile olsa mail adresiniz dogrulanır ve sürekli bu tarz maillerden almaya http://sedatdemir.blogspot.com başlarsınız.

3) e-mail ile gonderilen dosyaların uzantılarına bakın
Elektronik postalarla birlikte gelen ekli dosyaların uzantılarında, klasik dosyaların aksine ‘.exe’, ‘.com’, ‘.vbt’ gibi kodlar gördüğünüzde bunları açmayın zira iyi niyetli degildirler.

4) Programları güvenli adresten indirin
İnternet üzerinden yüklemek istediğiniz programları güvenli sitelerden yükleyin. Her siteden her programı indirmeyin. İngilizceden az bucuk anlıyorsanız program üreticisinin sitesinden indirin. indirme için uygun siteler : inndir, indir blog, tamindir, download.com gibi sitelerdir.

5) Güvenlik duvarı kullanın
Güvenlik duvarı yazılımları yani firewall programlar içinden birini seçerek bilgisayarınıza yükleyin. sedatdemir.blogspot.com

6) Antivürüs programı yükleyin
İnternet üzerinden ücretsiz olarak dağıtılan (free.avg.com) ya da piyasada satılan (avast.com, trendmicro.com, mcafee.com) antivirüs programlarından birini kullanın. Bunlar güvenlik duvarından sızan virüs ve casus programların bulunması cok yararlı olucaktır.

7) Sık sık virüs taraması yapmak
Kullandığınız antivirüs programındaki ‘virüs tara’ özelliğini belirli aralıklarla denetleyin. Böylece sisteme giren ya da engellenen ataklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

8) Antivirüs için güncelleme yapmak
Antivirüs programını bir kez sisteme yükledikten sonra, belirli aralıklarla ana adreslerinden güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Gerekli eklentileri yükleyin.

9) İşletim sistemini güncellemek
Windows, MacOS veya kullandığınız işletim sistemi hangi ürün ise güncellemelerini sık sık yapmaya özen gösterin. İşletim sistemlerinin saldırılara karşı etkili korunmasında en önemli araçlardan birisi bu olacaktır.

10) USB belleklere dikkat etmek
Bilgisayarınıza herhangi bir program, dosya vb. içerik-program-yazılım yüklemek için kullandığınız USB bellek, taşınabilir hafıza deposu ya da telefon gibi cihazlar virüs yayılmasına yol açabilmekte. sedatdemir.blogspot.com

0 yorum: