Instagram

Hizli okuma teknikleri sitesi

Hızlı okumak okuma kabiliyetini azaltmaz tam tersine artırır. Normal hızla okuyan bir kişi dakikada 200 kelime okuduğunda bunun %60′ını aklında tutabilirken hızlı okuyan bir kişi dakikada 800 kelime okuduğunda okuduğunun %80′inini aklında tutuyor. Çünkü daha hızlı okuduğunuzda beyin konunun bütünlüğünü daha çabuk anlar ve siz de zaman ve enerjiden tasarruf etme imkanı verir.

Hızlı okuma sırasında kelimelere değil kelime gruplarına odaklanmak gerekir şöyleki bir kitabı okurken her satırda iki adet nokta belirleyip gözlerinizi o noktalar arasında kaydırarak o nokta çevresindeki kelimelere odaklanır kelimeyi degil bütüne bakarsınız.

Dudaklar ile degil sadece gözleri kullanarak okumak gerekir. Sesli olarak aktarmak sizi yavaşlatır oysa beyin çok daha hızlı bir tarayıcı gibidir. Gözler ile beyinin mükemmel bir kordinasyonla beraber çalışması için pratige ihtiyac vardır. Ayrıca okudugunuz şey ile gözünüzün arasındaki mesafe önemlidir. Okunan sayfa dik bir acı ile tutulmalıdır. Çok yakın ve uzaktan hızlı okuma saglıklı olmayacaktır.

Okuma hızınızı geliştiricek, hızlı okuma üzerine yayın yapan sitelerde bulunamkta. Bunlardan biriside www.spreeder.com isimli web sitesi. Siteye üyeliksiz bir şekilde giriş yapıp okumak istediginiz metni kopyala yapıştır ile ekleyin sonrasında hızlı okuma amaçlı olarak oynat tuşuna basıyorsunuz . Biraz pratikle oldukça güzel seviyelere ulaşabilirsiniz. Hızlı okuma
sedat

0 yorum: