Instagram

internet tarihi

Hergün giderek daha fazla insanın hayatına giren, günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biris olan internet'in ortaya çıkış hikayesi oldukça ilginc. Soguk savaşın zirve yaptıgı yıllarda, iki bloklu Dünya'da hızla nükler yarışın ve silahlanma mücadelesi sırasında başlar internetin tarihide. ilk olarak Arpanet isimli bir proje ile 1970 yılında hayata geçiyor. Arpanet başta sadece 15 bilgisayarın birbirine bağlı olduğu bir ağdan ibaretti ve özel kullanıcılara kapalıydı. Yani Amerikan ordusu için tasarlanmış özel bir bilgisayar sistemiydi ve çok acil durumlarda, krizler örnek olarak nükler saldırı gibi yeryüzündeki herşeyi eritebilicek gücteki saldırıda, askeri üstler arasındaki iletişimi saglamak amacıyla tasarlanmıştı. Sonrasında bu ağ'a sürekli az az yeni katılımlar olmaya başladı. Bilgisayar teknolojisininde ilerlemesiyle bağlanmak kelimesi daha bir anlam kazanıyordu. 70’li yıllar internet fikrinin hızla geliştiği yıllardı. Artık sivillerde bu ağa katılabiliyordu. Üniversiteler, şirketler bu ağ ortamına kısa sürede uyum sagladılar ve sonrasında iletişim boyutunda elektronik posta ortaya çıktı ve İngiltere Kraliçesi’nin 1976 yılında ilk e-mailini göndermesiyle internet fikri popüler hale gelmeye başladı.

80’li yıllar teknolojik açıdan önemli adımlara sahne oldu. Domainlerin yani alan adlarının ilk olarak kullanılmaya başlandığı 1984 yılında domainlerin barındırıldıgı ‘host’ sayısıda ancak 1000’di. İnternette patlama zamanı ise 90lı yıllardır. Dünya bildiğimiz anlamıyla internetle yani ‘World Wide Web’ deyimiyle 1991’de tanıştı. Host sayısı her yıl katlanarak artıyordu. 1994’te gelindiğinde internetteki site sayısı 10 bine, host sayısı ise 3 milyona ulaşmıştı ve girişimciler bu yeni dünyada yepyeni kazanç kapıları olduğunu farketmişti. Bankalar ve alışveriş merkezleri sanal şubelerini açmaya başladı. İlk internet radyosu yayına başladı. Hükümetler başta olmak üzere pek çok organizasyon web sitesi açtı. Yepyeni bir pazarlama ve ekonomi anlayışı doğuyordu.

1994’te internetteki ilk reklam göründü. 1995’te Hong Kong’da ilk hacker yakalandı. Netscape ve Microsoft arasında yazılım savaşları başladı. Netscape bu sürecte kaybolu gitmesiyle sonlansada yeni rakipler görünmeye başladı. En büyük internet web şirketi olan Google kuruldu ve inanılmaz yeniliklerle insanların bilgiye ulaşmalarını kolaylaştırırken lalanını genişletmeye devam etti. Milyarlarca insan günümüzde milyarlarca arama yaparken yine milyarlarca e-mail gönderimi yapmakta ve e-ticaretin klasik ekonomiye etkisi büyük rakamlara ulaşmış durumda.

Türkiye'ye ise 95'li yıllarda giren internet 2004 yılına büyümeye devam ettiysede ADSL teknolojisine kavuşulması ile 2004 yılından sonra çok büyük bir ivme ile popülerleşti. Güncel medyanın internet destegi ilede internet kullanıcı sayısı 17 milyona kadar ulaştı.

0 yorum: