Instagram

Renklerin Psikolojisi

Tıpkı ölüm ve vergi vermek gibi renklerde yaşamın kaçınılmazları arasında. Peki neden farklı renkler farklı tepkilere neden oluyor? Bu sorunun cevabını öğrenmek çok daha zor fakat hangi renklerin insanlar üzerinde nasıl etkiler bıraktığını biliyoruz.

Siyah: bu renk gücün ve otoritenin rengidir. Ayrıca mode dünyasında çok kullanılmaktadır çünkü insanlari daha ince gösterir. Zamansızlığın ve karanlığın kendisidir. Ayrıca kilise rahipleri siyah giyer. Kötülerde siyah giyer satanistler ve draculada siyahı sever. Matemlerde ce cenazelerdede siyah giyinir yasta olunduğunu ifade etmesi için. Yaşamsızlıgın rengide denebilir zaman ve ışık olmadan aslında siyah heryerdedir. Karanlık madde'de siyahtır.

Beyaz : Gelinler saflıgı ve masumiyeti sergiledigi için beyaz gelinlik giyerler. Beyaz ışıgı geri yansıtır ve ısıyı tutma oranı düşüktür, yaz mevsiminde çok faydalıdır. Beyaz çok fazla kir ve leke gösterir . Ayrıca doktor ve hemşireler beyaz giyerler çünkü sterilizedir.

Kırmızı : En duygusal ve yogun renktir. Kırmızı renk hızlı solumayı ve kalp atışlarının hızlanmasını sağlar. Ayrıca aşkın rengidir kişiyi daha yogun gösterir. Kırmızı renkli arabalar hırsızların ilk hedefidir.

Mavi:Gökyüzü ve okyanusların rengi olan mavi oldukça popüler bir renktir.Kırmızı rengin tersi etkiye sahiptir. Vucudun sakinleşmesini sağlayıcı etkiye sahiptir. Yatak odalarında fazla kullanılır. Araştırmalar haltercilerin mavi renkli salonda daha çok kaldırabildiklerini göstermiştir yani mavi çalışmayı ve verimi arttırır. Ayrıca mavi giymek şeçkin gösterir.

Yeşil: En populer dekorasyon rengi yeşidir, doğayı sembolize eder. Göz için en iyi renktir görmeyi arttırır. Tazeleyen ve sakinleştiren bir renktir. Senatoryumlar ve hastaneler yeşil rengi hastalarını sakinleştirmek dinçleştirmek için kullanırlar.

Sarı: Parlak bir renk olan sarı dikkati çeker ve iyimser bir renktir. Metabolizmayı hızlandırır ve konsentrasyonu artırıcı etkisi vardır.sedatdemir.blogspot.com

Mor: Seçkinligin, lüksün belirtisi olan sofistike bir renktir. Dişisel ve romantik bir renktir. Dogada pek sık bulunmaz daha çok yapay olarak elde edilebilir.Kahverengi: Dünya'daki katı ve gerçekci bir renk olan kahverengi doğada oldukça boldur. Üzgün ve durgun bir renktir.

15 yorum:

Adsız dedi ki...

GÜZEL GÜZEL GÜZEL...................................

Adsız dedi ki...

evet gerçekten her renk farkli bir anlamlı teşekkürler.

Adsız dedi ki...

sağol çok yardımcı oldu resim ödevime.çok teşekkür ederim.bence sizde okuyun.ayrıca emeğe saygı lütfen sizde yazın.

okumadan geçmeyin

Adsız dedi ki...

teşekürler

Adsız dedi ki...

BEN UMUT resim dersine yardımcı oldu güzel ben çıkarcaktım bizim yazıcı bozuldu elde yazıyorum güzel bence çıkamayın yazın yazınca yazarken aklına birşeyler giriyo çıktı olsa hiç birşey anlamazsın bence yazın çıkara bilirsiniz ama okuyun ki anlayın

Adsız dedi ki...

gerçekten saolun çok güzel bir yazı olmuş :)
resim ödevinde kurtuldum

Adsız dedi ki...

Öss için renklerin dilini okudum.Yardımcı olacağını düşünüyorum.Teşekkürler.

Adsız dedi ki...

Öss için renklerin dilini okudum.yardımcı olacağını düşünüyorum.Teşekkürler.

Adsız dedi ki...

Benim resim dersime yaradı teşekkürler

Adsız dedi ki...

BEN RESİM ÖDEVİMİ YAPTIM ÜSTÜNE ÜSTELİK Bİ'DE 100 ALDIM AMA BAŞKA SİTEDEN YAPTIM OLSUN O SİTEDE AYNI BURA GİBİ

Adsız dedi ki...

aynen benimde resim ödevime yardımcı oldu inşallah 5 alırım

Adsız dedi ki...

tşk resim ödevime çok yardımcı oldun bundan sonra hep bu siteden yararlanıcağım emin olun........................

Adsız dedi ki...

saolun

Adsız dedi ki...

derse çok yarımcı oldu teşekürler

Adsız dedi ki...

tenkuu